V Česku roste poptávka po bytech ve vyloučených lokalitách a s ním i jejich cena

on

|

views

and

comments

Cena nemovitostí v Česku již několik let vytrvale roste. Týká se to i bytů v sociálně vyloučených lokalitách, které jsou na českém realitním trhu stále vyhledávanější. Zájem o ně mají zejména investoři, kteří spekulují vzhledem k dlouhodobý růst jejich ceny a spoléhají i na celkovou transformaci těchto oblastí.

Pro investory, kteří vsadili na kompletní transformaci českého bytového fondu, jsou nemovitosti v sociálně vyloučených lokalitách zajímavé vzhledem k jejich dlouhodobé zhodnocení. „Na příkladech ze zahraničí vidíme, že tato transformace není taková nereálná, jak se mnozí domnívají,“ citoval Vladimíra Zuzak z realitní kanceláře Maxima Reality server iDNES.cz.

Podle Františka Broža z Bezrealitky.cz podstoupí změnu několik lokalit v severních Čechách, kde investoři vsadili na zhodnocení spojené s plány na vybudování vysokorychlostní tratě nebo na útlum hnědouhelné těžby. „Podobné je to například na Ostravsku, kde se lokality s předsudky stávají vyhledávaným místem k bydlení,“ řekl Brož.

V poptávce tak evidentně nastal posun, protože ještě před pár lety investovali do podobných nemovitostí ve velkém téměř výhradně spekulanti v souvislosti se sociálním bydlením. Dnes se z nich stává zajímavá investice i pro běžné Čechů, kteří hledají způsob uložení svých úspor.

„Za posledních pět let vzrostl tento zájem až trojnásobně. Největší poptávka je po oblastech, které jsou blízko velkých měst a kde je největší šance na postupnou přeměnu,“ míní Vladimír Zuzák.

Takové nákupy však nejsou bez rizika. „Pokud investor nezná lokalitu a problematiku sociálního bydlení opravdu dobře, může narazit na neplatičů, na boj s úřady, na zničení svého majetku. Investice v těchto lokalitách je lákavá, ale vykoupena obrovským rizikem,“ uvedl Jiří Knechtl z Reality.iDNES.cz.

Podle posledních údajů je v Česku asi 600 sociálně vyloučených lokalit, kde žije zhruba 115.000 lidí. „Nejde však pouze o mediální známé lokality, jako jsou například ústecký Mojžíř nebo litvínovský Janov. Sociální vyloučené lokality jsou v podstatě v každém kraji,“ doplnil Miroslav Barták, který působí na Fakultě sociální ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Ceny nemovitostí v sociálně vyloučených lokalitách jsou proto nízké. Jak pro iDNES.cz řekl Milan Vršecký z realitní kanceláře RE / MAX, v Ústeckém kraji je možné koupit standardní panelový byt o velikosti 60 čtverečních metrů a dispozicí 2 + 1 za 1,3 milionu Kč (50.672 eur). Podobný byt ve vyloučených lokalitách však stojí často o 50% méně, případně je ještě levnější.

Share this
Tags

Must-read

Jak fungují měnové páry na finančních trzích? Jaký je jejich vliv na investice a obchodování?

Investice jsou lákavou příležitostí, která nám může pomoci se zvýšením příjmu. Jednou z více pokročilých a možná i částečně složitějších možností investování se budeme zabývat...

Magický čas kamenů v moderní době

Ač má magie drahých kamenů související s astrologickými znameními kořeny v babylónské civilizací, Babyloňané nebyli jediným národem, který v magii kamenů věřil. Obdobné prvky...

Průměrná výše dluhu dlužníků v tomto roce roste

Nejvíce dlužníků pochází z Prahy, nejvyšší závazky mají v Bratislavě.Průměrná výše dluhu Slovenské dlužníků v tomto roce dosahuje 2 600 eur, zatímco v roce...
spot_img

Recent articles

More like this