SBA upozorňuje na nárůst počtu podvodů přes emailovou či telefonickou komunikaci

on

|

views

and

comments

Institut alternativního řešení sporů České bankovní asociace (SBA) zaznamenal v posledním období zvýšený počet případů týkajících se podvodné e-mailové či telefonické komunikace. Upozornila na to právnička SBA Sylvia Ďatelinková.

„Cílem podvodníků je zneužít důvěřivost oběti s cílem získání přístupových údajů do elektronického bankovnictví či údajů o platební kartě,“ poznamenala Ďatelinková s tím, že s útokem se mohou spotřebitelé setkat ve formě e-mailů, SMS zpráv či telefonátů.

Nejčastěji jde o tzv. phishing. „Oběti je obvykle podstrčen podvodný odkaz se žádostí o jeho otevření. Po otevření odkazu je od oběti vyžadováno, aby zadala přístupové údaje do elektronického bankovnictví, případně údaje k platební kartě,“ vysvětlila právnička.

Upozornila, že je třeba být mimořádně obezřetný a v žádném případě neotvírat neznámé zprávy včetně příloh či odkazů. „Pokud byste totiž poskytli jiné osobě přístupové údaje do elektronického bankovnictví nebo k platební kartě, porušily byste tím podmínky upravující používání elektronického bankovnictví a platebního prostředku. V takovém případě byste v plném rozsahu odpovídaly za ztrátu, která vám takovým jednáním vznikla,“ doplnila Ďatelinková.

Právnička dodala, že podvodníci jsou stále sofistikovanější a neváhají se vydávat za mezinárodní společnosti ať už z oblasti IT sektoru nebo doručovacích služeb, také za banky či státní instituce. „Na své oběti po novém číhají i na inzertních portálech či internetové platformě nabízející sdílené cestování,“ podotkla.

V těchto případech je podle jejích slov modus operandi téměř stejný. Podvodník předstírá zájem o nabízené zboží či přepravu a zašle oběti odkaz se žádostí o vyplnění údajů o platební kartě, na kterou jí mají být zaslány peníze. „Jde o precizní promyšlený podvod. Nedejte se nachytat. Můžete tak přijít o nemalé finanční prostředky. Proto v žádném případě nikomu neposkytujte přístupové údaje k elektronickému bankovnictví ani údaje o platební kartě. Vězte, že pro účely poukázání platby stačí poskytnout pouze číslo účtu, „uzavřela Ďatelinková.

Share this
Tags

Must-read

Jak fungují měnové páry na finančních trzích? Jaký je jejich vliv na investice a obchodování?

Investice jsou lákavou příležitostí, která nám může pomoci se zvýšením příjmu. Jednou z více pokročilých a možná i částečně složitějších možností investování se budeme zabývat...

Magický čas kamenů v moderní době

Ač má magie drahých kamenů související s astrologickými znameními kořeny v babylónské civilizací, Babyloňané nebyli jediným národem, který v magii kamenů věřil. Obdobné prvky...

Průměrná výše dluhu dlužníků v tomto roce roste

Nejvíce dlužníků pochází z Prahy, nejvyšší závazky mají v Bratislavě.Průměrná výše dluhu Slovenské dlužníků v tomto roce dosahuje 2 600 eur, zatímco v roce...
spot_img

Recent articles

More like this