Dosahujeme ve využívání umělé inteligence průměru EU

on

|

views

and

comments

Slovensko dosahuje ve využívání umělé inteligence (AI) průměr Evropské unie (EU). Intenzivnější nasazování technologií AI by přitom podpořilo nejen ekonomický růst, ale i konkurenceschopnost. Poukázala na to softwarová společnost SAS.

Na základě dat Eurostatu společnost poukázala na to, že AI využívalo loni na Slovensku jen sedm procent firem s více než deseti zaměstnanci, což je v evropském měřítku průměr. Pro srovnání – nejrozšířenější jsou technologie AI v Irsku, kde je využívá 23% organizací a naopak na ocase žebříčku je Lotyšsko.

Společnost připomněla, že jako Evropská komise, tak i slovenská vláda chápe důležitost nasazování AI pro dosažení většího ekonomického růstu a rozvoje. Vláda deklaruje zájem zintenzivnit využívání AI ve veřejné správě i podnikání, například zlepšením vzdělávání a podporou technologického transferu v oblasti AI a zpracování velkých objemů dat z výzkumného prostředí do businessového praxe. „Firmy by si však měly přínosy a nezbytnost intenzivnějšího využívání dat a umělé inteligence uvědomit v první řadě samy. Pro mnohé podniky je to jedna z mála oblastí, kde se mohou odlišit a získat konkurenční výhodu, a to nejen na lokálním, ale i na nadnárodním trhu, „řekl Richard Kraus ze společnosti.

Strojové učení se zpracováním velkých objemů dat využívají podle Krause firmy na Slovensku nejen na analýzu zákaznického chování za účelem automatizace a lepší obsluhy klientů přes digitální kanály, ale také na prevenci podvodů, řízení rizik i na zlepšení kvality výroby.

„Největší potenciál pro nejbližší roky má u nás umělá inteligence ve finančním sektoru, což potvrzuje i letošní průzkum Národní banky Slovenska (NBS), podle kterého plánuje v horizontu tří let implementovat umělou inteligenci přibližně 30% dohlížení subjektů finančního trhu,“ uzavřel Kraus.

Share this
Tags

Must-read

Průměrná výše dluhu dlužníků v tomto roce roste

Nejvíce dlužníků pochází z Prahy, nejvyšší závazky mají v Bratislavě.Průměrná výše dluhu Slovenské dlužníků v tomto roce dosahuje 2 600 eur, zatímco v roce...

Nižší slevy a horší dostupnost. Černý pátek a Vánoce budou chudší

Důvodem je čipová krize a kapacity výrobců z Asie. Obchodníci během něho lákavými slevami vždy startují vánoční sezónu. V tomto roce připadá na 27. listopadu. E-shopy,...

Británie a EU stále nevyřešily otázku obchodu v Severním Irsku

Rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o obchodních pravidlech Severní Irsko po brexite byly konstruktivní, podstatné rozdíly však přetrvávají. Oznámila to v sobotu vláda...
spot_img

Recent articles

More like this