Británie a EU stále nevyřešily otázku obchodu v Severním Irsku

on

|

views

and

comments

Rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o obchodních pravidlech Severní Irsko po brexite byly konstruktivní, podstatné rozdíly však přetrvávají. Oznámila to v sobotu vláda v Londýně.

Zboží přepravované mezi Británií a Severním Irskem v současnosti podléhá celním kontrolám v rámci dohody o brexite s cílem zabránit hraniční kontroly mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskem, které je členem EU.

Británie a EU se však neshodují na tom, jak provádět celní a bezpečnostní kontroly, které obzvlášť výrazně ovlivnily přepravu masa, mléčných a medicínských produktů.

Británii se také nelíbí, jakou roli má při kontrole dodržování dohody nejvyšší soud EU.

„Rozhovory byly tento týden konstruktivně a od EU jsme slyšeli několik věcí, na kterých můžeme spolupracovat. Ale realita je taková, že jsme stále vzdáleni, pokud jde o velké otázky, zejména o správu věcí veřejných,“ uvedla kancelář premiéra Borise Johnsona v sobotu pozdě večer.

Další kolo rozhovorů pomůže zjistit, zda dokáží obě strany překonat rozdíly v názorech, nebo zda bude Londýn muset použít článek 16, konstatuje se dále v prohlášení, s odkazem na možnost přijmout jednostranná opatření ke zmírnění obchodních toků mezi Spojeným královstvím a jeho provincií.

Jednání s vyjednavači EU se příští týden přesunou z Bruselu do Londýna a britský ministr pro brexit David Frost se koncem týdne setká s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

Irský ministr pro evropské záležitosti Thomas Byrne ve čtvrtek naznačil, že spor by se mohl vyřešit během několika týdnů.

EU předložila 13. října Británii podrobné návrhy na usnadnění tranzitu zboží, ale není ochotna vzdát se úlohy ESD při řešení sporů.

Share this
Tags

Must-read

Jak fungují měnové páry na finančních trzích? Jaký je jejich vliv na investice a obchodování?

Investice jsou lákavou příležitostí, která nám může pomoci se zvýšením příjmu. Jednou z více pokročilých a možná i částečně složitějších možností investování se budeme zabývat...

Magický čas kamenů v moderní době

Ač má magie drahých kamenů související s astrologickými znameními kořeny v babylónské civilizací, Babyloňané nebyli jediným národem, který v magii kamenů věřil. Obdobné prvky...

Průměrná výše dluhu dlužníků v tomto roce roste

Nejvíce dlužníků pochází z Prahy, nejvyšší závazky mají v Bratislavě.Průměrná výše dluhu Slovenské dlužníků v tomto roce dosahuje 2 600 eur, zatímco v roce...
spot_img

Recent articles

More like this