Při rostoucí ceně stavebních materiálů nemusí pojistné plnění stačit. I to je důvod pro kontrolu pojistných smluv k nemovitostem. Vyšší cenu pociťují zejména ti, kteří v tomto období kupují novou nemovitost, staví nebo rekonstruují. Vyšší cena stavebních materiálů by však měla podle Michaely Pardubská z Odboru produktového managementu ČSOB Pojišťovny zajímat všechny, kteří nemovitost vlastní. Může se totiž podepsat na podpojištění jejich domu či bytu, což v případě pojistné události může znamenat nižší pojistné plnění, jako jsou reálné náklady na opravy.
„Ve výsledku tak vidíme v průměru až 15-procentní meziroční růst cen oken, pět a viacpercentný růst cen dveří, nebo až 30procentní růst cen materiálů na zastřešení. V praxi to znamená, že zvýšení cen stavebních materiálů má přímý vliv na náklady spojené s opravami poškozených domů, bytů a domácností, „uvedla Pardubská. V případě výrazného zvýšení cen v krátkém čase nemusí pojistné plnění vyplacené na základě pojistných limitů dohodnutých ve smlouvách stačit na pokrytí nákladů spojených s opravováním škod.
Při aktuálních cenách stavebních prací a materiálů, ruku v ruce se silným růstem cen nemovitostí, je důležité správně si sjednat pojistnou částku svého majetku a smlouvy pravidelně aktualizovat. Zreálnění hodnoty nemovitosti, a tedy zvýšení pojistné částky o několik tisíc eur, se na výši pojistného projeví pouze nepatrně, maximálně pár desítkami centů měsíčně. No v případě pojistné události může klientovi ušetřit i desetitisíce eur.
Neaktualizování výše pojistné částky, zda její snižování s cílem nižšího pojistného je podle Pardubská kontraproduktivní. „Důležitou součástí dobrého pojištění majetku by proto měla být každoroční indexace pojistné částky a pojistného podle vývoje na trhu, která do značné míry stala skutečností hodnotu majetku, a tím i případné pojistné plnění, které zajistí klientům standard bydlení, na který jsou zvyklí,“ zdůraznila.