Domů Investice Investoři se do výstavby nových OZE nehrnou

Investoři se do výstavby nových OZE nehrnou

0

Když Ministerstvo hospodářství (MH) SR v dubnu oznámilo ukončení sedmiletého stop stavu na připojování nových obnovitelných zdrojů energie (OZE) do elektrické sítě, zájem investorů byl velký. Nabídnuta kapacita 407 megawattů (MW) byla v krátkém čase předběžně rozdělena, ale s dalšími kroky investoři pro připravované změny legislativy ještě váhají. Podle státního tajemníka MH Karola Galek však není na co čekat.

„Dnes nikomu nic nebrání v tom, aby instaloval své zdroje,“ zdůraznil Galek na konferenci Energofórum. „Když někdo žádal kapacitu, tak pracoval s těmi podmínkami, které byly nastaveny,“ dodal státní tajemník. Firmy, které v přípravě investic nepostoupí a nepožádají o osvědčení MH v souladu s energetickou koncepcí Slovenska, o tuto rezervovanou kapacitu po čase přijdou.

Ján Horváth ze společnosti Energy Slovakia upozornil na bariéry, které ještě stále na Slovensku komplikují výstavbu nových obnovitelných zdrojů. Mimo jiné jde například o poplatky za připojení do sítě či nepřipravenost infrastruktury. „Přesto, že se ‚vybookovali‘ kapacity 407 MW, což mám informace od jiných investorů, tak žádosti do velké míry nebudou využity.“

Jednatel Energy Slovakia porovnal i podmínky pro rozvoj OZE na Slovensku a v Estonsku. „Tam víte velmi jednoduše a transparentně získat velmi jasný přehled nákladů při určitých objemech výkonu. To znamená, že je tam ‚položkově‘ přesně napsáno, co a za jakých okolností musíte jako investor zrealizovat, „řekl Horváth. S pomocí těchto informací dokáže investor poměrně přesně odhadnout náklady na nový energetický zdroj. „To bohužel na Slovensku ještě nevidíme.“

Galek připustil, že určitá omezení pro připojování OZE existují, ty však byly i v době, kdy si investoři žádali přidělení uvolněné kapacity sítě. „Když má někdo hotový projekt, měl by jej realizovat,“ řekl Galek. Čekat na možné zlepšení podmínek, například na úpravu poplatků za přístup do sítě či implementaci zimního energetického balíčku EU do české legislativy, není podle státního tajemníka správně. „Toto je cesta, kterou bychom měli jít. Protože když získám nějakou kapacitu, dva roky nic nedělám, a pak to jen vrátím, je to ztráta času nejen pro investora, ale i pro ostatní, kteří by to reálně věděli realizovat, „dodal Galek.

Slovensko by mělo do roku 2030 připojit do elektrické soustavy dalších 1200 MW OZE. Po schválení nového ekologického balíčku Fit for 55 předloženého Evropskou komisí se bude podle Galek toto číslo ještě zvyšovat.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version