CestaFinancemi.cz

Finance, banky, půjčky, pojištění

Stavba domu – hypotéka, nebo půjčka?

Uvažujete o stavbě vlastního domu a přemýšlíte o tom, z jakých zdrojů ho financovat? Řešením může být hypoteční úvěr, nebo úvěr ze stavebního spoření. Jak vypadá srovnání těchto dvou produktů?

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je méně často než hypotéka využíván ke koupi nebo výstavbě nemovitosti. Vzhledem k tomu, že jeho minimální výše je poměrně nízká, je ideálním řešením pro rekonstrukce domu nebo podobně méně rozsáhlé úpravy.

Výhodou úvěru ze stavebního spoření je skutečnost, že se do výše několika set tisíc obejdete bez zajištění. Mezi další přednosti počítáme neměnnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení, zatímco u hypotéky je třeba počítat se změnou úrokových sazeb podle délky fixace. Ve prospěch stavebního spoření svědčí i to, že úvěr můžete kdykoli splácet mimořádnými splátkami, nebo ho předčasně bez sankcí splatit celý.

Hypoteční úvěr

Investice do stavby domu se počítá v řádu milionů, a proto většina lidí sáhne po hypotečním úvěru. Výše hypotečního úvěru je na rozdíl od úvěru ze stavebního spoření omezená cenou nemovitosti, ale nabízí řešení pro situace, které mohou při výstavbě domu nastat – tedy kdy stavíte na vlastním pozemku, když potřebujete dostavět nemovitost nebo když potřebujete úvěrem financovat pomezek i stavbu samotnou.

Hypoteční úvěr může být čerpán postupně podle stavu prací, nebo jednorázově, ale splácet jistinu začínáte až v okamžiku kolaudace, do té doby splácíte jen úroky (které jsou zezačátku poměrně velké). U některých úvěrů není třeba dokládat faktury a úvěr lze čerpat i zpětně. Výhodou může být i to, že hypotéka na pozemek a hypotéka na dům mohou být dva odlišné produkty, mezi koupí pozemku a stavbou domu tedy může být časový odstup.

Úrokové sazby hypoték, stejně jako úvěrů ze stavebního spoření, se drží stále rekordně nízko, u hypoték se pohybují kolem 3 %, je tedy výhodná doba pro čerpání úvěru. To, zda se rozhodnete pro hypotéku, nebo úvěr, se odvíjí od konkrétní situace, množství vlastních prostředků, možnosti ručení a cílové částky.

Kontakt

Finance, banky, půjčky, pojištění © 2014